امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پذیرایی در فضای آزاد

 

با فضای غذاخوری رو باز، چه یک تراس در پشت بام خانه چوبی(کلبه چوبی) باشد چه بالکن آن، باید مشابه دیگر اطاقهای خانه رفتار کنید. هدف صرفا افزودن به فضای پذیرایی نیست، بلکه با خلق منظره ای در آنسوی آن می توان درک فضایی محیط داخلی را توسعه داد. شگرد اصلی در نورپردازی فضای خارجی پرهیز از گرفتار شدن در افه ی(سیاه چاله) است. این موضوع هنگام نور پردازی پاسیو نیز صدق می کند، که اگر آنسوی فضای باز کلبه نیز نورپردازی شود، پاسیو زنده خواهد شد.مثل همیشه، نخستین قدم انتخاب چیزی ست که باید نورپردازی شود. اگر کلبه چوبی را حصار یا شبکه ای احاطه کرده باشد، نورپردازی و ملزومات آن را می توان به شکلی نامحسوس در ارتفاع بالا نصب کرد تا تابش نور را از بالا به پایین جهت دهد، که دراینصورت بر سطح نور عمومی افزوده می شود، همچنان که لایه دیگری را نیز بر افه های نور خواهد افزود - به خصوص اگر با نورپردازی بالاتاب ترکیب شود.ناحیه نشستن یا میز نهارخوری معمولا نقطه ی تمرکز اصلی ست.

برای افزودن هیجان به یک فضای خارجی نورپردازی بالاتاب گیاهان شیوه مناسبی به نظر می رسد، اما برای دست یافتن به بهترین افه ی ممکن بایستی گونه مناسب گیاه را انتخاب کنید.گیاهانی با شاخ و برگ گسترده مانند درختان غار(برگ بو) و یا زیتون بسیار مناسبند.

کلبه های چوبی و همینطور آلاچیق ها فرصت ایده الی را فراهم می اورند که بتوان چندین ترفند نورپردازی ثابت را در هم ادغام کرد برای مثال، یک نیمکت چوبی تو کار در فضای داخلی کلبه و یا پرگولا در فضای باز را می توان به شکل مخفی از زیر نورپردازی کرد تا افه ی شناور بودن حاصل شود.

دنج و پذیرا بودن این فضای نشستن آرام و راحت، مدیون مجموعه ی شمع هایی ست که بر نیمکت چوبی قرار گرفته اند که برای جلب تمرکز نقش یک شومینه را در فضای کلبه چوبی بازی می کنند.آنچه به یاری آمده، تلالو حیرت انگیزی ست که از زیر نیمکت چوبی ساطع می شود، و حاصل یک منبع کلیک ستریپ خارجی و یا یک منبع ال ای دی رشته ای با نور گرم است و به نرمی از سکوی چوبی انعکاس می یابد.

ازحس شاعرانه نور لغزان شمعها بر روی میز یا لبه های تراس کلبه غافل نشوید؛ می توان با قرار دادن منور درون زیر گلدانی ها بر شور و هیجان این کلبه چوبی افزود.

برگرفته از مجله هنرمعماری شماره 24

Contact us

Middle East OFFICE 

No9, Isargaran Ave, Sadatabad, Tehran, Iran

Tel:(0098)2126742140

Tel:(0098)2126742159

Cellphone:(98)9123074931