امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

استاندارد و الزامات آن در کنترل کیفی مواد اشباع چوب

میزان دقت اعمال شده در کیفیت مواد حفاظتی مورد استفاده در اشباع چوبها، مستقیما با نوع پروژه در حال ساخت ارتباط دارد. احتمالا حداقل دقت هنگامی است که حجم زیادی چوب برای استفاده در طراحی مناظر خریداری شده است تا برای ساخت مثلا بستر رزهای رونده استفاده شوند و یا جایی که تعداد بسیار کمی تخته برای ساخت لمبه چوبی خریداری شده است و نصب این لمبه ها نیز در 7-8 سانتیمتری بالای سطح زمین می باشند، در اینگونه موارد ممکن است حداقل دقت در کیفیت مواد حفاظتی وجود داشته باشد اما از طرف دیگر در جاهایی که مثلا یک شرکت قصد ساخت خانه پیش ساخته چوبی در خارج از شهر با استفاده از تیرهای بزرگ چوبی می باشد و یا هنگامی که یک اسکله جدید در آبهای شور در حال نصب است، حداکثر دقت و تمام اقدامات احتیاطی لازم باید صورت پذیرد.

به طور کلی در تعیین مشخصه های کیفی دو موضوع باید مورد تاکید قرار گیرد. اولی شرایط و درجه کیفی چوب است. الوارها و صفحات چوبی باید درجه و کیفیتی که تعیین شده است را دارا باشند. تیرهای چوبی و تیرهای مورد استفاده در پی سازی و کلا چوبهای مورد استفاده در سازه های سنگین قبل از اشباع باید بازرسی شوند تا تعیین شود که ایا نقصی وجود دارد که سازه را دچار ضعف کند یا خیر و اینکه ایا این مواد کیفیت لازم را دارا می باشند. دومین موضوع این است که ایا چوبها به درستی با مواد حفاظتی ذکر شده اشباع شده اند.

در اینجا نکته ای که حائز اهمیت است، این است که یک مصرف کننده جزء که می خواهد از محصولات حفاظت شده چوبی استفاده کند باید در خرید خود دنبال چه خصوصیاتی باشد. در ادامه می بایست اطلاعات تفضیلی برای استفاده معماران، پیمانکاران، ارزیابان و نمایندگان خرید ارائه شود تا آنها اطمینان یابند که تمام استانداردها اعمال شده و تمام مشخصه های یک اشباع صحیح، دقیقا رعایت شده است تا در نهایت یک محصول اشباع شده و با کیفیت به آنها عرضه شود.

هنگامی که مقدار کمی چوب اشباع شده از فروشگاه یک واحد محلی اشباع چوب خریداری می شود، مثلا خرید مقداری الوار یا مقداری چوب آلات مختلف با اندازه های کوچک، این چوبها باید بررسی شده و تعیین شود که آیا درجه یا نمای ظاهری چوبها برای استفاده مورد نظر ما قابل قبول هستند یا خیر. در برخی فروشگاهها چوبها با درجات مختلف وجود دارند و درجه هر نمونه معمولا روی آن مهر شده است. قیمت معمولا تابع درجه چوب است. برخی از چوبها شامل مقدار بیشتری پوست در کناره ها هستند و یا نسبت به دیگر چوبها در درجه پایین تری قرار دارند. اگر نمای ظاهری چوب مهم است وجود پوست در لبه ها اشکال خواهد داشت. برای اینکه درجه کیفی الوار پس از اشباع هم قابل قبول باشد. خصوصیات و رطوبت آن الوار باید مطابق استانداردی که برای آن ذکر شده باشد. درون چوب به خوبی مواد حفاظتی را نمی پذیرد به همین دلیل استفاده از درون چوب کاج های جنوبی در ساختارهای حساس و یا مناطقی که احتمال خطر پوسیدگی بالاست باید به طور محدود و یا جزئی باشد. همیشه مقداری درون چوب وجود دارد اما در برخی از محموله های چوب درصد آن بیشتر است.

قطعاتی که از حدود 15 سانتیمتر پهن تر هستند دارای درون چوب بیشتری می باشند. در صورت امکان قطعاتی که میزان درون چوب آنها بیشتر است، در جاهایی استفاده شوند که تماس آنها با عوامل بیولوژیکی، شدت کمتری دارد. برخلاف دیگر چوبها داگلاسفر تغریبا تماما درون چوب است و برای اشباع آن از مواد حفاظتی ویژه و روش های خاصی استفاده می شود. مطلب بعدی اشباع با ماده حفاظتی است. هر قطعه چوبی باید با نشانه های کیفی علامت زده شود و یا دارای برچسب مشخصات باشد. کمسیون استاندارد الوار امریکا به نمایندگی ها حق استفاده از مهر یا برچسب را داده است.

این وضعیت نشان دهنده شیوه خاص صنعت برای نظارت بر خود می باشد. و برای مصرف کنندگان جزء امکان استفاده از محصولات با کیفیت را فراهم می کند. در واقعیت امر این روش یک سیستم استاندارد کنترل کیفی را ایجاد کرده است و به نمایندگی های مستقل اجازه بازرسی را می دهد تا بر نحوه اشباع نظارت کرده و تعیین کنند که آیا نحوه اشباع آنها صحیح می باش یا خیر.

، در مقایسه با اعطاء گواهی نامه های ابتدایی به کارخانجات اشباع یا ادعای ALSC این سیستم کنترل کیفیت

تولیدکنندگان مبنی بر پیروی از قوانین، ارجحیت دارد. اگر چوب حفاظت شده دارای هیچگونه نشان، مهر یا

، را نداشته باشد درAWPA برچسبی نباشد و عرضه کننده آن نیز تمایلی به ارائه سند مبنی بر رعایت استاندارد

این حالت هیچگونه اطمینانی در کیفیت آن محصول وجود ندارد. برای برخی کاربردها مانند لمبه کوبی، مهر رنگی بر روی هر قطعه لمبه، از لحاظ زیبایی آنها را دچار مشکل می کند. برای رفع این مشکل برخی عرضه کنندگان از برچسب هایی که بر انتهای قطعات زده می شود استفاده می کنند.

برگرفته از کتاب تخریب چوب آلات ساختمانی