امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

پرداخت چوب های اشباع شده

محصولات چوبی که به طور صحیح و برای هدفی خاص با مواد حفاظتی اشباع شده و به طرز صحیحی نیز نصب شده اند، در مقابل پوسیدگی و حمله حشرات و موجودات زنده، چوبی که در تماس با محیط باشد در معرض هوازدگی نیز می باشد. هوازدگی هنگامی رخ می دهد که چوب در معرض اشعه مستقیم خورشید بوده و به دلیل بارندگی، به طور مداوم مرطوب و خشک شود. در اثر این نیروها، شکاف های کوچک موجود در هر دو سمت و مقطع انتهای تخته، بزرگ شده و تبدیل به ترک می شوند. رطوبت به سرعت در این فضاها و الیاف انتهایی تجمع حاصل کرده و این فرایند (ترک خوردن) با سرعت بیشتری ادامه می یابد. اگر ترک ها به اندازه ای عمیق شوند که از پوسته حفاظتی عبور کنند، ممکن است پوسیدگی و حمله حشرات در قسمت های داخلی و اشباع نشده محصولات چوبی رخ دهد. به علاوه چوب به قهوه ای تغییر رنگ داده یا ممکن است کپک زده و تیره رنگ شود.

ویژگی های موثر چوب در پرداخت

خصوصیات الیاف یک گونه، از جمله عواملی است که هنگام انتخاب نوع پرداخت برای آن چوب باید مدنظر باشد. بسیاری از تخته های اشباع شده با مواد حفاظتی که در نیمه شرقی امریکا در دسترس هستند از کاج جنوبی می باشند. تخته های بدست آمده از کاج جنوبی، همانند دو گلاس فر که در غرب رایج تر است، بوسیله الیاف صاف و راست و نوارهای پهن چوب تابستانه خود متمایز می باشند. این دو خصوصیت باعث پوسته پوسته شدن رنگ می شوند.در نتیجه این دو گروه تخته کمترین میزان توانایی پذیرش و حفظ رنگ را دارا می باشند.

مواد حفاظتی محلول در آب

به دلیل شرایط محیطی که اکثر چوب های اشباع شده با مواد حفاظتی محلول در آب با آن مواجه می باشند و خصوصیات خاص الیاف گونه هایی که استفاده از آنها رایج تر است، اقدامات احتیاطی ویژه ای به هنگام انتخاب، استفاده و نگهداری از پرداخت یک چوب باید مد نظر قرار بگیرد.

مواد حفاظتی ضد آب

یک ماده حفاظتی ضد آب مانند یک پرداخت طبیعی عمل می کند. اشباع باعث کاهش کج و معوج شدن و ترک خوردن چوب شده، از تغییر رنگ چوب بوسیله آب جلوگیری کرده و رشد کپک ها را کنترل می کند.

مواد حفاظتی ضد آب، حاوی نوعی قارچ کش، مقدار کمی موم به عنوان ماده دافع آب رزین یا روغن خشک شونده و یک محلول مانند ترپنتین، مواد فرار معدنی و روغن پارافین می باشند.

مواد رنگی نافذ نیمه شفاف

رنگهای نیمه شفاف محلول در حلال های آلی که در چوب نفوذ می کنند در واقع مواد ضد آب یا به عبارت بهتر مواد حفاظتی ضد آبی هستند که حاوی رنگدانه می باشند. این مواد تا حدودی در سطح چوب نفوذ می کنند. متخلخل هستند و مانند رنگ یک لایه سطحی ایجاد نمی کنند.

رنگها

رنگها، لاک الکل ها و رنگدانه های جامد اگر در سطوحی که در معرض تماس مداوم هستند استفاده شوند. مثلا لمبه ها، مستعد پوسته پوسته شده هستند. از این پرداخت ها نباید در سطوح لمبه ها که در معرض رفت و آمد هستند استفاده شود. معمولا قبل از پرداخت مجدد چنین رنگهایی، تراشیدن و سمباده زنی زیادی بر روی سطح لازم است.

پرداخت مجدد

در لمبه هایی که کاملا هوازده شده باشند می توان رنگ براق اولیه چوب را با استفاده از محصولات تجاری که تمیز کننده لمبه، براق کننده یا تجدید کننده نامیده می شوند، مجددا باز گرداند.این محصولات سطح هوازده چوب را از بین می برند، در این مورد باید توجه نمود که چوب بیش از اندازه زدوده نشود.

مواد حفاظتی محلول در حلال های آلی

هنگامی که از کرئوزوت یا پنتاکلرو فنل محلول در روغن های سنگین که فراریت کمی دارند، در فرآیند تیمار تحت فشار استفاده می شود، پرداخت خوب چوب غیر ممکن می شود.سطح عموما روغنی و تیره بوده و رنگ تیره معمولا از بین هر نوع پوشش رنگی به بیرون تراوش می کند. احتمال چسبندگی ضعیف در مورد تمام پرداخت هایی که یک لایه بر روی چوب تشکیل می دهند نیز وجود دارد. به دلیل وجود حلال های آلی، چوبی که با این مواد حفاظتی تیمار شده باشد به سرعت چوبی که با مواد حفاظتی محلول در آب تیمار شده باشد هوازده نمی شود.

برگرفته از کتاب تخریب چوب آلات ساختمانی