امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جایگاه صنعت پیش ساخته

الف) لزوم صنعتی شدن

امروزه قلمرو صنعت به قدری گسترش یافته که در هر پدیده اقتصادی، اجتماعی، کشاورزی، علمی و ... می‌توان اثرات آن را یافت. صنعتی شدن ساختمان به موازات صنعتی شدن در سایر زمینه هاست، چرا که در این بخش زمینه‌های مساعد زیربنایی صنعتی و تجهیزات و دانش فنی وجود دارد. الزامات ایجاد زمینه‌های صنعتی ساختمان عبارتند از:

۱- تحولات صنعتی کشور و به وجود آمدن زیربنای صنعتی و کارخانه‌های ماشین سازی و تولید تجهیزات ساختمانی

۲- رشد اقتصادی و درآمدهای سرانه..

٣- فعالیت شرکت‌های تعاونی مسکن در انبوه سازی

4-    تخصیص اراضی وسیع دولتی، شهرداری‌ها و سازمان اوقاف به مجتمع سازی

5-    توسعه امور حمل و نقل و ارتباطات

6-    تکنولوژی نصب قطعات پیش ساخته و سایر امکانات مشابه.

7-    بالارفتن سطح دستمزد کارگران ساختمانی

8-    افزایش روزافزون نیاز به مسکن ناشی از کمبودهای گذشته و رشد فزاینده جمعیت

ب) حمایت‌ها و برنامه‌های دولت

نیاز روزافزون مسکن و به دنبال آن امور زیربنایی و خدمات شهری، امروزه به عنوان یکی از مهم ترین مسایل اجتماعی مطرح است و دولت باید با اتخاذ سیاست‌های درست کوتاه مدت و بلند مدت درصدد رفع این مساله باشد. بدون شک باید روش‌های آسان و ارزان تولید مسکن از حمایت‌های دولت بهره مند باشند و تأسیس کارخانجات پیش ساخته که با نیل به اهداف انبوه سازی و افزایش سرعت و کاهش قیمت تمام شده مسکن می‌باشد، از اولویت ویژه‌ای برخوردارگردند. .

ج) جایگزینی محصول با سیستم‌های سنتی

چنان که گفته شد سه ویژگی اصلی سیستم‌های پیش ساخته، سرعت، کیفیت و کاهش قیمت است. ساختمان‌های پیش ساخته از لحاظ معماری با جلوه‌های معماری سنتی قابل مقایسه خواهند بود. معماری سنتی ایران ریشه در فرهنگ کهن ما دارد. به خصوص که بازتابی از تاریخ دیرینه ایران زمین می‌باشد. با توجه به ذوق و هنر ایرانی، دور از ذهن خواهد بود که صنعت ساختمان پیش ساخته الگوهای معماری سنتی را در این نوع ساختمان‌ها اجرا ننماید، بلکه امروزه با پیشرفت هایی که در صنعت پیش ساخته به وجود آمده است، انعکاس معماری ارزشی سنتی در المان‌های پیش ساز به راحتی قابل تحقق می‌باشد. در واقع یکی از ویژگی‌های سیستم‌های پیش ساخته قابل انطباق بودن با سبک‌های معماری می‌باشد.

فن آوری خانه های پیش ساخته‌های سبک

تولیدات کارخانه‌های پیش ساخته سبک از جمله پانل‌های نما، پروفیل‌های سبک فولادی در سیستم LSF، گچ برگ، پانل‌های سیمانی و ساندویچی هر کدام به طور مستقل دارای توجیه فنی کافی و مزیت اقتصادی می‌باشند. روند رشد و تغییرات بازار مسکن سمت و سویی تا جهت استفاده هرچه بیشتر از این نوع مصالح را در صنعت ساختمان در پیش گرفته است. هدف اصلی مسئولان اجرایی کشور، توسعه فناوری‌های نوین در ساخت و سازه مسکن می باشد بنابراین مسئولان امر، از راه گشایی این سیستم در جهت توسعه مسکن، از لحاظ کمیت و کیفیت و رو آوردن به فن آوری‌ها و روش‌های جدید به خوبی استقبال می‌کنند.

مصالح و روش‌های نوین، سالهاست که در کشورهای اروپایی و پیشرفته دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و با آزمایشات فنی و تجربه‌های قابل قبولی که انجام گرفته، جایگاه خود را استحکام بخشیده است. خصوصا با وجود بلایا و حوادث طبیعی از سویی و ضرورتهای اقتصادی از سوی دیگر، صنعت ساخت مسکن به سمت استفاده هر چه بیشتر از این قبیل مصالح با هدف سبک سازی، سریع سازی و صرفه جویی هر چه بیشتر در انرژی حرکت کرده است. در داخل کشور نیز سالهاست که این مصالح معرفی شده و به صورت موردی جایگزین سنتی سازی می‌گردد. سازمان ها، دانشگاه‌ها و موسسات دولتی و تحقیقاتی با آزمایشات و تأییدیه‌های مختلف سعی در معرفی و وارد کردن این روش‌های ساخت و مصالح مورد نیاز آنها به بازار مسکن داشته و دارند. اما استفاده از این سیستم تا کنون، کمتر به صورت ارائه یک سیستم مدرن و بومی شده و متناسب با نیازهای بازار گسترده مسکن کشور، مطرح گردیده است.

مقایسه سیستم‌های پیش ساخته سبک و سنتی

مهمترین موارد قابل مقایسه عبارتند از:

کاهش زمان ساخت

کاهش قیمت تمام شده

کاهش وزن ساختمان

و در نتیجه افزایش مقاومت در مقابل زلزله

انطباق با سبک‌های معماری

استفاده بیشتر از بنای مفید

کاهش حجم پی

اقتصادی بودن حمل و نقل

عایق بودن در مقابل انتقال حرارت و برودت

عایق بودن در برابر صوت

مقاومت در برابر آتش سوزی

سهولت اجرا

کاهش تنوع مصالح و سرعت تجهیز کارگاه

کاهش پرت مصالح