امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ویژگی‌های بکارگیری قطعات CFS

اعضای اصلی تشکیل دهنده سیستم سازه‌ای LSF، قطعات فولادی سرد نورد شده CFSمی باشند که نقش اصلی را در باربری سیستم دارند. بکارگیری این قطعات مزایای زیادی درصنعت ساختمان‌سازی دارد که بطور خلاصه عبارتند از:

١- مقاومت بالای قطعات (Strength) نسبت به وزنشان

۲- قابلیت پیش ساخته شدن و تولید انبوه قطعات

1-    قابلیت هماهنگی با روشهای ساخت و ساز رایج ساختمان

2-    مقاوم نمودن قطعات در برابر زنگ زدگی

۵ - امکان بازیافت و استفاده مجدد از مصالح استفاده شده

۶- مقاومت در برابر آتش سوزی

۲ - ۲ مزایای بکارگیری سیستم LSF

۱۰۲۰۲ ویژگیهای معماری

از بارزترین ویژگی‌های سیستم ساختمانی LSF طراحی معماری و فناوری ساخت می‌باشد. ویژگیهای فناوری ساخت به سبب اثر داشتن در شکل گیری و عملکرد سیستم قابل توجه می‌باشند. نوع مصالح ساختمانی، شیوه اجرائی سیستم و نوع اتصالات هیچ محدودیتی برای طراحی معماری ایجاد نکرده بلکه توانسته راهی مناسب را برای دستیابی طراح به اهداف طرح ارائه نماید. از آن جمله می‌توان به پیروی از مدولار خاص (تبعیت از مدول معماری ۳۰ سانتی متر) برای طراحی معماری، نصب تاسیسات و انطباق با مبلمان فضاها، گسترش عمودی و افقی بنا، امکان استفاده از باز شوها، ساخت بالکن با کنسول کردن تیرها و غیره در سیستم اشاره کرد. همچنین می‌توان به گنجایش مناسب سیستم برای تولید صنعتی ساختمان اشاره نمود که این امکان را بوجود آورده تا بتوان با استفاده از این سیستم به بهترین نحو ساختمان‌سازی کشور را بصورت پیش ساخته و یا به روش تولید صنعتی انجام داد.

۲ 2-2 کاربریهای ساختمانهای احداث شده با استفاده از سیستم ساختمانی LSF

با توجه به تنوع قطعات فولادی سرد نورد شده ( CFS) و نیز شیوه ساخت و ساز بکار رفته در سیستم ساختمانی LSF، این نوع ساختمانها کاربردهای وسیعی در صنعت ساختمان‌سازی با کاربریهای گوناگون را دارا می‌باشند. بعنوان نمونه از سیستم ساختمانی LSF میتوان بدین طریق استفاده کرد:

- خانه سازی با ارتفاع کم

- دفاتر و ساختمانهای تجاری کوچک

- ساختمانهای ورزشی و آموزشی

- احداث نیم طبقه در داخل بناها

- افزایش تعداد طبقات برروی پشت بام ساختمانهای موجود

- ساختمانهای چند واحدی

- واحدهای صنعتی

- واحدهای پیش ساخته، مانند سرویسهای بهداشتی به صورت Box systems

2 - ۲ - 3 سهولت تغییرات و نصب تأسیسات

در این شیوه اجرایی می‌توان موقعیت استادها را با توجه شرایط و نیازهای موجود حتی در دوره بهره برداری ساختمان تغییر داد. بطور کلی سیستم‌های ساختمانی LSF ساده‌تر از سیستم‌های رایج قابل اجرا بوده و از آنجاییکه این نوع سیستم با بهره گیری از تکنولوژی تولید صنعتی و پیش ساخته ساختمان تولید می‌شود خطاهای احتمالی در مراحل طراحی و اجرا قابل تصحیح می‌باشند. سوراخ‌های ایجاد شده در المانهای اصلی سیستم (استادهاو رانرها) در فواصل منظم این امکان را بوجود آورده تا بتوان براحتی تاسیسات ساختمان (الکتریکی و لوله کشی) را در داخل دیوارها تعبیه نمود.

2 - ۲ - 4 ویژگیهای فناوری

با بکارگیری مصالح ساختمانی مانند فولاد، تخته گچی، پشم شیشه در روش تولید صنعتی این امکان فراهم شده که این سیستم دارای ویژگیهای فناوری خاصی گردد و قابلیت انطباق با ویژگیهای معماری انواع سیستم‌های ساختمانی در کشورهای متفاوت را داشته باشد. براین اساس مراحل تولید سیستم عامل موثری برای کارایی سیستم و استفاده بهینه از مصالح ساختمانی گردیده است. عامل دیگری که سبب کارا بودن سیستم می‌شود نوع اتصالات بکار رفته می‌باشد زیرا اغلب اتصالات از پیچ و پرچ می‌باشند که عامل مهمی برای بالا بردن کیفیت سیستم و همچنین امکان استفاده مجدد از اعضای فولادی محسوب می‌شود. فولاد، تخته گچی و پشم شیشه سه عنصر مهم از انواع مصالح ساختمانی برای تشکیل سیستم ساختمانی LSF می‌باشند. در بین این قطعات مهمترین عضو فولاد می‌باشد و این قطعات از مقاطع فولادی CFS تشکیل شده اند که بعنوان المانهای اصلی باربر و غیر باربر بکار گرفته می‌شود.

تخته‌های گچی نیز به عنوان پوشش نهائی فضاهای داخلی کاربرد دارند.

2 - ۲ - 5 سهولت در نصب قطعات LSF

سیستم ساختمانی LSF به طور کامل با روش‌های تولید صنعتی (فولادی) ساختمان قابلیت انطباق دارد. تنها چند ساعت آموزش برای آشنائی کارگران با روش‌های اجرای سیستم LSF مورد نیاز می‌باشد. با توجه به ماهیت ساخت و ساز سیستم ساختمانی LSF این شیوه، روش مناسبی برای آماده سازی المان‌ها در کارخانه و در کارگاه ساختمانی می‌باشد و اغلب برای ساخت قطعات و برپایی سیستم از اتصالاتی استفاده می‌شود که امکان بکارگیری آنها در هر دو محل وجود داشته باشد همچنین این نوع اتصال ساده ترین و مطمئن ترین اتصال در ساختمان‌سازی فولادی می‌باشند. معمول ترین اتصالات برای قاب فولادی سبک پیچ‌های خودکار (Self-drilling) می‌باشند، بطوریکه در یک عمل می‌توان با ایجاد سوراخ و نصب هر نوع مصالح ساختمانی را به قاب فولادی انجام داد. این نوع پیچ‌ها با تیپ‌های مختلف برای موارد مختلف قابلیت پاسخگوئی را دارند. این سیستم قابلیت بکارگیری اتصالات جوشی را نیز دارا می باشد که این نوع اتصالات در کارخانه انجام می‌شود.

2 - ۲ - 6 سرعت بالا در ساخت و ساز

سرعت بالای ساختمان‌سازی در این سیستم به دلیل نوع المان‌های موجود و سادگی نصب آنها، از دیگر ویژگی‌های سیستم سازه‌ای LSF می‌باشد. سرعت بالا در برپا کردن ساختمان زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شرایط آب و هوایی از عوامل اصلی تاثیرگذار در اجرای پروژه باشد. دلایل اصلی بالا بودن سرعت اجرای سیستم عبارتند از:

- نقشه‌ها و دیتیل‌های اجرایی با دقت بالا تهیه شده و در نتیجه همه قطعات فیکس یا فيت می باشند.

- سرعت بالای نصب قطعات بدلیل استفاده از اتصالات مناسب.

- بکار گیری قطعات پیش ساخته برای نما و عایق بندی مناسب در بین دیوار‌ها (فضای داخلی استاد ها)

2- ۲ -7 مقاومت مناسب سیستم در برابر زلزله

استفاده بهینه از مصالح ساختمانی و سیکی آنها سبب شده این سیستم در کنار اقتصادی بودن نسبت به روش‌های سنتی ساختمان‌سازی و حتی سایر سیستم‌های تولید صنعتی سبک تر باشد. از آنجاییکه نیروی ناشی از زلزله وارد بر سازه، ارتباط مستقیم با وزن سازه دارد در نتیجه این سیستم عملکرد قابل قبولی در برابر زلزله خواهد داشت. برای نمونه وزن ساختمان های احداث شده در سیستم LSF حدودا ۶۰ % کمتر از سیستم‌های رایج برآورد شده است. در نتیجه LSF سیستمی مناسب برای مناطق زلزله خیز و مناطقی است که خاک سست دارند.

۸2 - ۲ 8 عایق بودن در مقابل انتقال حرارت

برتری سیستم پیش ساخته به سیستم‌های سنتی در زمینه انتقال حرارت و کاربرد لایه فوم بتن موجود در آن است. فوم بتن که عایق خوبی در مقابل انتقال حرارت است موجب می‌گردد تا انرژی حرارتی و برودتی ساختمان‌ها به مقدار بسیار زیادی ذخیره گردد. به غیر از فوم بتن می‌توان از انواع دیگر عایق‌ها مانند پشم شیشه را در فضای خالی بین استاد‌ها استفاده نمود که بدلیل سبک‌تر بودن نسبت به فوم بتن کاربرد بیشتری دارند..

2 - ۲ - 9عایق بودن در مقابل صوت

بدون توجه به مشخصات آکوستیکی بنا تامین شرایط مطلوب برای آسایش ساکنین در سازه‌های مختلف میسر نیست. استفاده از عایقهای حرارتی در قسمت خارجی ساختمان آسایش حرارتی ساکنین را تامین می‌نماید. محققان بیان کرده اند که سطح آلودگی صوتی در شهرهای بزرگ با سرعت یک دسی بل (dB) در سال رو به افزایش است، درنتیجه اهمیت کنترل و کاهش آلودگی صوتی در محیط مسکونی محسوس‌تر می‌شود. براین اساس مدتهاست که در کشورهای توسعه یافته جدا از مسئله افزایش سطح رفاه شهروندان، مسئله کنترل آلودگی صوتی را در ساختمانهای تجاری مسکونی و عمومی بطور کاملا جدی مورد توجه قرار داده و الزامات سخت گیرانه‌ای از نقطه نظر آکوستیک ساختمان تدوین و رعایت می‌گردد.

کنترل صدا در ساختمان در کنار عایق کاری حرارتی آن به دو طریق میسر است : روش اول استفاده از مصالح عایق حرارتی است که از لحاظ جذب صدا کارآمد باشند.

روش دوم تمهیدات ویژه صوتی در کنار عایق کاری حرارتی است. در این روش علاوه بر عایق حرارتی از مواد جاذب صوت نیز استفاده می‌شود. روش اخیر با توجه به عدم حرفه اقتصادی و دشواریهای اجرایی، عمومیت نداشته و ویژه بناهای خاص نظیر استودیوها، مراکز خاص صنعتی و غیره است. بنابراین راه حل پذیرفته و رایج در سطح جهان استفاده از عایق‌های حرارتی باضریب جذب صوت بالا می‌باشد. عایق‌های پشم شیشه قابلیت جذب صوت بالایی داشته و در مجموع عایق حرارتی و صوتی مناسبی برای سیستم LSF می‌باشند.