امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

خانه های پیش ساخته در ایران

تحولات کیفی و کمی احداث سرپناه و فضای مناسب مسکونی با تحولات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مناطق مختلف همبستگی داشته و از یکدیگر قابل تفکیک نیست. علاوه بر آن ذوق و هنر و تکنولوژی عوامل مؤثر در تولید کمی و کیفی مسکن بوده است و با توجه به رشد جمعیت و نیاز روز افزون به مسکن و مهاجرت به شهرها، تحولات بنیادین و عمیق در این صنعت بوجود آمده است.

در این حین یک روش ساختمان‌سازی نوین تحت عنوان پیش ساخته (Prefabricating) به سرعت جایگاه خود را در صنعت ساختمان باز نمود و دامنه آن چنان گسترده شد که در حال حاضر در برخی کشورها بیش از ۷۰٪ساختمان‌سازی با استفاده از این روش می‌باشد. صنعت خانه های پیش ساخته اولین بار در سال ۱۸۸۶ در آمریکا مورد توجه قرار گرفت و نواقص آن نیم قرن بعد مرتفع گردید. گرچه پیش سازی از اهرام مصر، معابد رومی و یونانی و کاخ‌های ساسانی و هخامنشی آغاز گردیده ولی توسعه صنعتی آن پس از انقلاب صنعتی و اختراع بتن و فولاد و پیدایش فنون جدید ساختمانی بوده است.

توسعه صنعت خانه های پیش ساخته در اروپا پس از جنگ جهانی دوم جهانی بوده است که در برنامه‌های بازسازی مناطق آسیب دیده مورد توجه قرار گرفته است. دامنه استفاده از این صنعت در برخی از کشورها چنان بوده که تا حد چشمگیری جایگزین صنعت ساختمان‌سازی به شیوه سنتی شده است. این روش نوین، سالهاست که در کشورهای اروپایی و پیشرفته دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و با آزمایشات فنی و تجربه‌های قابل قبولی که بدست آمده، جایگاه خود را استحکام بخشیده است. خصوصا با وجود بلایا و حوادث طبیعی از سویی و ضرورتهای اقتصادی از سوی دیگر، صنعت ساخت مسکن به سمت استفاده هر چه بیشتر از این قبیل روش‌ها باهدف سبک سازی، کاهش زمان ساخت و صرفه جویی در انرژی حرکت کرده است.

در مورد تاریخچه صنعت پیش ساخته در ایران، باید اشاره کرد که تولید ساختمان با ساختمان‌سازی در داخل کشور به دو روش انجام می‌گیرد

-         روش سنتی

-          روش صنعتی

روش سنتی ساختمان‌سازی شامل روش‌های متداول و مرسوم ساخت و ساز در کشور می‌باشد که در ساختمان‌های بتن مسلح شامل مراحل خاک برداری و اجرای فونداسیون، ستون، تیر، سقف، ارماتوربندی، قالب بندی و بتن ریزی می‌باشد که هر کدام از مراحل بسته به عوامل مختلف، زمان زیادی لازم دارند و در مورد ساختمان‌های با اسکلت فولادی مراحل خاک برداری واجرای فونداسیون و برپایی اسکلت و جوشکاری آن خود مستلزم صرف زمان طولانی می‌باشد. پس از اتمام این مراحل، عملیات مربوط به نازک کاری، زمان گیر، پر هزینه و با پرت مصالح و از دست رفت انرژی همراه است. علاوه بر مسائل فوق نحوه اجرای اسکلت بتنی و فولادی در کارگاه مشکلات خاص خود را دارد. در سازه‌های بتنی مهمترین مسئله ساخت بتن و طرح اختلاط آن و نحوه بتن ریزی و عمل آوری بتن می‌باشد و در مورد اسکلت فولادی، جوشکاری اتصالات از اهمیت ویژه‌ای بر خوردارد است که توسط کارگران نیمه ماهر صورت می‌گیرد. روش‌های نوین ساختمان‌سازی که روش‌های تولید صنعتی نامیده می‌شوند تا حد بسیار مطلوبی نقاط ضعف روش هایی سنتی را می پوشانند. از جمله مزایای روش صنعتی عبارتند از:

-    استفاده بهینه از مصالح و در برخی موارد امکان بازیافت مصالح

-    افزایش سرعت و کاهش نازک کاری‌های غیر ضروری

- کنترل کیفیت بالا

- ایمنی بیشتر

- صرفه جویی در مصرف انرژی

- کاهش نیروی انسانی

- مقاومت بهتر در برابر زلزله

از روش های تولید صنعتی ساختمان می توان به ساخت خانه های پیش ساخته چوبی اشاره کرد در این روش از چوب های مخصوص برای ساخت اسکلت ساختمان و دیواره ها اسفتاده می شود و فرایند تولید این خانه های چوبی تا حدود 60 درصد درکارخانه انجام می شود و سپس بصورت پنل های دیواره به محل حمل شده و توسط اتصالات مخصوص بهم متصل می شوند.

ساخت خانه پیش ساخته چوبی از بهترین روش های صنعتی سازی ساختمان در دنیا می باشد که در داخل کشور توسط شرکت هگمتان چوب در سطح کلاس جهانی این ساختمان ها تولید می گردد.