امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تا اواخر قرن 11 هجری قمری مصرف چوب، محدود به تهیه‌ی دسته ابزارها، عصا، نردبان، وسایل غذاخوری، وسایل حمل نقل، خانه‌سازی، صندوق، تابوت و وسایل کشاورزی به روش دستی بود. در ایران به علت عدم وجود اسناد و مدارک صحیح تاریخ نمی‌توان، زمان دقیقی برای تولیدات چوبی به روش دست‌ساز بیان نمود. ولی کشف کشتی نوح ساخته شده از چوب سرو در کوه‌های آرارات با قدمت تقریباً 4000 قبل از میلاد و یا کشف یک استوانه‌ی چوبی متعلق به 3000 قبل از میلاد مسیح در شوش و ارابه‌های جنگی چوبی که توسط شاه ایران در 400 سال قبل از میلاد و اواخر دوره‌ی هخامنشیان، نشان از قدمت استفاده از چوب در کشورمان است که متعاقب آن مصرف چوب در تولیداتی مانند کشتی‌سازی، وسایل کاورزی، منابر، صندلی‌ها، ساخت وسایل غذاخوری، قلمدان و غیره رواج پیدا نمود.

پس از اختراع وسایل مکانیکی، ماشین‌های صنایع چوب(سازه های چوبی) نیز به تدریج در اروپا مکانیزه گردیدند تا اینکه بالاخره برای اولین بار ماشین چوب‌ بری در سال 1808 در انگلستان ساخته شد و بلافاصله اره نواری نیز در این کشور اختراع گردید که از این تاریخ تحولات وسیع صنعتی در این رشته به وجود آمد و تا به امروز در حال تکوین می‌باشد.

اکنون صنایع چوب و صنایع خانه های پیش ساخته چوبی به حدی رو به تکامل گذاشته است که صنایع مدرن هنری دست‌ساز چوبی مانند تولیدات منبت و معرق و کارهای خاتم و گروه چینی و از طرف دیگر صنایع مدرن چوبی به وسیله ماشین‌های CNC از چوب ماسیو و چند سازه چوبی مانند صفحات M.D.F، H.D.F، WPC و غیره تولید می‌شوند. بسیار متنوع هستند.

در کشور ما حدود 51000 کارگاه و کارخانه‌ی صنایع چوب و سازه های چوبی وجود دارد که 9/13% واحدهای صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است و حدود 80% آن‌ها را واحدهای تولیدی مصنوعات چوبی و مبلمان تشکیل می‌دهند.

کتاب فن‌آوری ماشین‌های صنایع چوب و سازه های چوبی با هدف شناخت اولیه ماشین‌های مکانیکی صنایع چوب و صنعت خانه های پیش ساخته چوبی از نظر مکانیزم و نحوه‌ی کار و تولید با آنها تألیف شده است که البته با توجه به تعداد زیاد ماشین‌های این رشته نمی‌توان همه‌ی آن‌ها را درر این کتاب مطرح کرد، لذا در مواردی صرفاً کلی‌گویی شده و امید است استادان محترم، مهندسان، دانشجویان و هنرجویان کشورمان در آینده برای هر کدام از ماشین‌های مورد نیاز صنایع مانند چوب‌بری، پارکت‌سازی، جعبه‌سازی، مبل‌سازی و رویه‌کوبی، رنگ‌کاری چوب، ابزارها، مونتاژ کاری، بسته‌بندی، خانه‌سازی، کابینت‌سازی، صنایع هنرهای دستی چوب (مشبک‌کاری، خاتم‌کاری، کبریت‌سازی، منبت‌کاری و صنایع خانه های پیش ساخته چوبی و ...)، کتاب‌های جداگانه‌ای بنویسند تا مورد استفاده‌ی صاحبان صنعت چوب و متخصصان این رشته و افراد اجتماع قرار گرفته و نهایتاً جوابگوی نیاز جامعه گردد. در حال حاضر با توجه به سوابق و پیشرفت این رشته در دنیا می‌توان گفت که در ایران از نظر آموزشی و داشتن کتاب‌های فنی در سطح ضعیفی قرار داریم و امید است با یاری خداوند متعال بتوان در راستای بهینه‌ سازی تولیدات سازه های چوبی کشور عزیزمان قدم برداریم و کتاب‌های آموزشی مناسبی را تهیه و تدوین نماییم، و نعمت عظیم چوب و جنگل‌هایی را که در اختیار ما قرار دارد به علت بی‌اطلاعی و استفاده ناصحیح مانند گذشته از بین نبریم.

هدف

جهت رشد و گسترش یا توسعه‌ی هر صنعتی، رعایت نکات اصولی زیر که اهداف اصلی می‌باشند لازم و ضروری است:

¨ دقت، ایمنی در کارگاههای ساخت خانه های پیش ساخته چوبی و صنایع چوب، تقلیل و کاهش ضایعات چوب ، به حداقل رساندن دورریز برش چوب ، افزایش راندمان یا بهره‌دهی بیشتر در کار را می‌توان با استفاده از انواع ماشین‌ها با قابلیت‌هایی چون سرعت دادن به پیشبرد کار، انجام همزمان چندین عمل کاری، حمل و نقل سریع، سری کردن کار، اتوماتیک و خودکار نمودن، تسریع در تبدیل و تغییر فرم و ابعاد تولید ماشینی، کوتاه کردن زمان کار تولید اصلی و زمان‌های کار فرعی کمکی (بخصوص در تعویض ابزار و باز و بسته کردن سریع آن)، ایجاد کنترل‌های اتوماتیک انجام داد.

¨ شرط لازم برای دقت در کار صنعت چوب و خانه های پیش ساخته چوبی ، داشتن ابزارهای دقیق، میزهای کار مناسب، میله محورهای بدون نوسان زیاد و همچنین یاتاقان‌های قابل اطمینان برای نوسان و لرزش کم میله ابزار در موقع کار می‌باشد. لذا بازدیدهای فنی دوره‌ای تعمیر و تنظیم‌های ضروری، روغن و گریس‌کاری‌های دوره‌ای لازم می‌باشد تا:

¨ حدود تلرانس استاندارد برای مواد اولیه‌ی چوبی که دقت لازم را داشته باشد و همچنین حد استاندارد جهانی را برای رسیدن به دقت کاری مناسب در عملیات برش چوب (عملیات فرزکاری، رنده‌کاری و سنباده‌کاری) با سرعت زیاد و مورد نیاز را به دست آورد.

¨ در مورد ماشین‌های صنایع چوب و خانه های پیش ساخته چوبی با سرعت زیاد بایستی توجه نمود که تقلیل و کاستن صدا مهم است و همچنین به هم پیوستگی قطعات و مراحل کار که اتوماتیک شدن تولید را باعث گردد به طوری که حد انعکاس صدای ایجاد شده مطابق با استانداردهای بین‌المللی باشد، الزامی است.

¨ در مورد ماشین‌های با سرعت زیاد بایستی توجه نمود که تقلیل و کاستن صدا مهم است و همچنین بهم پیوستگی قطعات و مراحل کار که اتوماتیک شدن تولید را باعث گردد به طوری که حد انعکاس صدای ایجاد شده مطابق با استانداردهای بین‌المللی باشد، الزامی است.

¨ در بحث تمیز بودن محیط کار در کارگاه‌های صنایع چوب و خانه های پیش ساخته چوبی ، برای جلوگیری از پخش گرد و خاک و غبار ناشی از اره‌کاری، سنباده‌کاری و پوشال‌برداری و غیره ایجاب می‌نماید که با کنترل دقیق و بهتر سیستم‌های مکنده‌ی قوی چند مرحله‌ای به صورت واکیوم، ضایعات فوق از هر دستگاه مکیده و در چند مرحله به سیلوی محل تجمع اصلی منتقل گردد که در این مورد استفاده از استانداردهای تدوین شده توصیه می‌گردد.